صادرات ماهی قزل آلا

صادرات ماهی قزل آلا لرستان به کشورهای خارجی حجم قابل توجهی از تولیدات ماهی این استان را به خود اختصاص داده است. استان لرستان بالغ بر پانصد مزرعه پرورش ماهی را در خود جای داده است و سالیانه به طور تقریبی 22هزار تن ماهی تولید می‌کند و در میان استان‌های غیر ساحلی رتبه‌ی برتر را به خود اختصاص داده است. صادرات ماهی قزل آلا لرستان به عراق نیز رونق بسیاری به این استان و کشورمان داده است.

ماهی قزل آلا انواع مختلفی دارد که بهترین نوع پرورشی آن ماهی قزل آلا رنگین کمان است. این نوع ماهی نه تنها در میان گونه‌های ماهی قزل آلا، بلکه در میان انواع دیگر ماهیان دریایی و پرورشی نیز به عنوان بهترین نوع ماهی شناخته شده است. ماهی قزل آلا با داشتن گوشت بسیار خوشمزه‌اش بسیار بازار پسند شد و این یکی از عواملی بود که انگیزه‌ی پروش این نوع ماهی را چندین برابر کرد.

صادرات ماهی قزل آلا

 خواص ماهی قزل آلا پرورشی و ماهی قزل آلا دریایی:

به گمان بسیاری از مردم ماهی قزل آلا دریایی دارای خواص بیشتری‌ نسبت به ماهی قزل آلا پرورشی است. این یک باور کاملا اشتباه است چراکه ماهی قزل آلا پرورشی نیز همانند نوع دریایی آن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در خود جای داده است و البته ناگفته نماند که در مورد بسیاری از ماهیان، این حقیقت صدق می‌کند به جز چند گونه‌ی نادر.

عامل بالا، تأثیر بسیار زیادی در رشد صنعت پرورش ماهی قزل آلا داشت و به دنبال آن، درخواست خرید از سوی کشورهای خارجی و به خصوص کشور عراق و روسیه به مناطق پرورش‌دهنده‌ی ماهی قزل آلا از جمله، تهران، مشهد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، زنجان، تبریز و … رونق بسیاری به این صنعت بخشید و نقش بسزایی را در سودآوری و ارزآوری به کشور ایفا کرد. صادرات ماهی قزل آلا لرستان به عراق از دیرباز وجود داشته و تا به امروز با پیشرفت و گسترش صادرات با حجم بالاتر ادامه دارد.

مزارع فعال پرورش ماهی در استان لرستان:

شهرستان سلسله در استان لرستان دارای چهل و پنج مزرعه پرورش ماهی قزل آلا می‌باشد و سالانه 3500 تن ماهی تولید می‌کند. هم‌چنین تولید بچه ماهی در این شهرستان سبب شده که استان لرستان در این زمینه نیز موفق و خودکفا باشد. شهرستان سلسله سالانه، قادر به تولید 57 میلیون قطعه بچه ماهی می‌باشد و تمام این‌ها حاکی از توانایی بینظیر این شهرستان در زمینه‌ی شیلات است.

 

با تمام خواصی که گوشت سفید ماهی دارد و در سلامت انسان بسیار تأثیرگذار است، بازهم متاسفانه مصرف ماهی در میان افراد جامعه به درستی فرهنگ‌سازی نشده است و در این راستا اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باید بیشتر به این موضوع و اهمیت مصرف ماهی قزل آلا بپردازند.

صادرات ماهی قزل آلا

نکته:

در خرید ماهی بسیار دقت کنید، یکی دیگر از دلایلی که برای خرید ماهی قزل آلا توصیه می‌شود؛ این است که این نوع از ماهی در بهترین آب‌ها پرورش می‌یابد و تحت عالی‌ترین شرایط ممکن نیز رشد می‌کند.

کشورهای خارجی با بررسی دقیق ماهی قزل آلا وارد شده به کشورشان و آزمایش آن با دستگاه‌های دقیق به سلامت کامل این نوع ماهی به شرط خرید از مناطق معتبر پی برده و حتی میزان درخواست و تقاضای خریدشان سالیانه افزایش پیدا کرده است. یکی از این مناطق استان لرستان می‌باشد که هرساله درصد قابل توجهی از تولیدات ماهی قزل آلای این استان صرف بخش صادرات می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *